01 (21)

Amasya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde görev yaparken vefat eden Prof. Dr. Mehmet Arslan bir dizi etkinlikle anıldı. İpekköy Yerleşkesi Mihri Hatun Konferans Salonunda Prof. Dr. Mehmet Arslan’ı anma programı düzenlendi. İpekköy Yerleşkesinde ‘Prof. Dr. Mehmet Arslan Tematik Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Kütüphanesi’ oluşturularak hizmete açıldı.

Programa Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Dudu Duygu Kılıç, akademisyenler, Prof. Dr. Mehmet Arslan’ın ailesi, arkadaşları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Panel açılışında konuşan Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Metin Hakverdioğlu, Prof. Dr. Mehmet Arslan’ın “Rol Model” vasıflarından örnekler verdi. Daha sonra kürsüye çıkan Prof. Dr. Mehmet Arslan’ın oğlu Doç. Dr. Fatih Arslan babası ile ilgili anılardan bahsetti ve bu anma programının düzenlenmesine emeği geçenlere teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı ise “Prof. Dr. Mehmet Arslan’ın vefatı bilim dünyası için hem erken hem de büyük bir kayıptır. Kendisini daima rahmet ve şükranla anacağız.” dedi.

Panel sonunda yaklaşık 4000 tematik kitaptan oluşan Prof. Dr. Mehmet Arslan Tematik Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Kütüphanesi, Amasya Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı ile Prof. Dr. Mehmet Arslan’ın ailesi ve arkadaşları tarafından hizmete açıldı.

09

Program tezhip sanatçıları Şeyma Hakverdioğlu, Meltem Başkol ve Saliha Kuş’un eserlerinden oluşan serginin açılışı ile son buldu.